André Hübner Ochodlo

Teatr atelier Sopot André H. Ochodlo je všestranný umělec - herec, zpěvák, režisér, scénograf, překladatel divadelních her, zakladatel a ředitel avantgardního divadla "Teatr-Atelier" v polských Sopotech. V rodném Německu vystudoval teatrologii (na univerzitě v Giessenu) a herectví (na Vysoké divadelní škole v Lipsku). Po absolvování umělecké stáže v Teatru na Tagance v Moskvě se začal specializovat na divadelní a hudební projekty spojené s židovskou tematikou. Ve studiích pokračoval jako stážista v Teatrze Zydowskim ve Varšavě a v rámci 4 letého vokálně-hereckého kurzu v Teatrze Muzycznym v Gdyni. Od r. 1989 žije v Sopotech. Každoročně zde pořádá letní divadelní festival "Lato Teatralne" a mezinárodní festival židovské kultury ("Miedzynarodowe Spotkania z Kultura Zydowska").


Prolomit vlny - Divadlo Petra BezručeJako režisér a scénograf spolupracuje nejen s polskými, ale též se zahraničními divadly (v České republice např. s Národním divadlem v Brně, Divadlem P. Bezruče v Ostravě aj.). Je znalcem jazyka jidiš. Jako interpret - zpěvák se zaměřuje jak na tradiční "klezmer" repertoár, tak na hudbu židovského okruhu v širším stylovém rozpětí. Mnohé ze svých programů ("Písně M. Gebirtiga"; "Šalom"; "Moskva 52"; Mayne Teg" aj.) představil publiku v podstatě celé Evropy, Kanady, USA a Izraele. Vydal řadu CD ("Gebirtig Songs"; "Shalom"; Mayn Kholem"; Hey, Klezmorim!"; "Ghetto"; Mayne Teg" aj.), spolupracuje s rozhlasem a televizí.


André Ochodlo "Żegnaj mi, Krakowie!" na YouTube

Mayne Teg

André H. Ochodlo a jeho "The Jazzish Quintet" vystoupí v rámci evropského turné (Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Česká republika, Německo) i v Jižních Čechách:
  • Úterý 4. listopadu: Český Krumlov - koncertní sál ZUŠ (19 h.)
  • Středa 5. listopadu: České Budějovice - koncertní sál konzervatoře (19 h.)
  • Čtvrtek 6. listopadu: Tábor - Divadlo Oskara Nedbala (19 h.)
Program "Mayne Teg" ("Mé dny") je zkomponován polským soudobým skladatelem Markem Czerniewiczem na texty rakouských židovských básníků počátku 20. století (D. Kenigsberg, M. Chmelnitzki, S. J. Imber aj.). Vysoce originální jazzové aranžmá a strhující expresivní projev A. Ochodla zaručují i nejnáročnějšímu posluchači mimořádný umělecký prožitek.
The Jazzish Quintet
Obsazení: André Hübner Ochodlo - zpěv
Robert Murakowski - trubka
Artur Wlodkowski - klarinet, saxofon
Zdzislaw Kalinowski - klavír
Adam Zuchowski - kontrabas
Tomasz Sowinski - bicí
Ludmila Peřinová - četba českých překladů textů (interpretovaných A. Ochodlem v originále - jidiš)